KBB Kliniği

KBB Hastalıkları’nda ASA-P başvurusu veya doğrudan başvuru ile gelen hastalar KBB Hastalıkları uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmede ayrıntılı bir öykü alımı sonrası endoskopik yöntemlerle ayrıntılı bir şekilde burun içerisi, sinüs ağızları, geniz, boğaz ve kulak muayenesi gerçekleştirilir. Gerekli olduğunda sinüslerin bilgisayarlı tomografi ile radyolojik görüntülenmesi değerlendirilir. Astım ve alerji ile ilgili hastalıkların üç bölüm ortak olarak tanı ve tedavisi planlanır. Hasta ASA-P izlem hastası olarak sürekli takip altında tutulur.

Alerjik hastalıklar, KBB Hastalıkları branşında en sık saman nezlesi (alerjik rinit) ve sinüzite sebep olmaktadır. Alerjik rinit, burun mukozasının alerjik reaksiyona bağlı olarak ödemlenmesi, şişmesi ve burunda doğal olarak var olan burun etlerinin (konka) büyümesi ile karakterizedir.

Burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, hapşırma ve burun kaşıntısı en sık görülen yakınmalarıdır. Tıbbi tedavi yanında hastanın yakınmalarını azaltmak ve hayat kalitesini artırmak için büyümüş olan burun etlerine yönelik küçük cerrahi girişimler (radyofrekans vb.) uygulanabilir.

Sinüzit burun çevresindeki yüz kemikleri içerisine yerleşmiş olan havalı boşluklarda, alerjik reaksiyonlar ya da viral veya bakteriyel ajanlar nedeniyle gelişen havalanma eksikliğine bağlı hastalıklardır. Genellikle burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, dönem dönem yüzde ve burun çevresinde dolgunluk hissi, boğaz temizleme ihtiyacı, öksürük gibi yakınmalara sebep olur. Enfeksiyon nedeniyle oluşan kısa süreli sinüzitler genellikle bulgulara ya da etkene yönelik ilaçlarla tedavi edilmektedir. Ancak uzun süren sinüzitler burun içerisinde ve sinüs mukozasında kalıcı hasarlar yarattığı için cerrahi tedavilere gerek duyulmaktadır. Muayene ya da tetkikler sırasında ortaya konabilecek olan bu bozukluklar (burun içerisinde olmaması gereken et büyümeleri, polipler, sinüs ağızlarının kalınlaşmış mukoza ile kapanması gibi) burun içerisinden endoskoplar yardımı ile yapılacak cerrahi işlemler ile düzeltilebilmektedir.

Klinik Doktorlarımız

Prof. Dr. Murat Cem Miman

Kulak Burun Boğaz

Op. Dr. Murat Eğrilmez

Kulak Burun Boğaz

Op. Dr. Mustafa Uslu

Kulak Burun Boğaz

Op. Dr. Aynura Nuriyeva

Kulak Burun Boğaz

Sağlık Kütüphanesi / KBB Kliniği